Malta Terrier Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Malta Terrierler, Malteselerin aksine sadece beyaz renkte değillerdir. Beyaz dahil olmak üzere siyah, kahve, kızıl, sarı ve şampanya renkleri mevcuttur.

Malta Terrier Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

MALTA TERRİER'İN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

Özellikle şampanya renginde olanlar büyüdüklerinde beyaz renkten daha göz alıcıdır. Bazı Malta Terierlerde bu renklerin ikisi ya da üçü aynı anda mevcut olabilir. Tüy dökümü minimuma yakın nadir köpek ırklarında birisidir Malta Terierler.

Malta kürkünden daha fazlasıdır. Hafif yuvarlak bir kafatası, siyah burun, damla kulaklar, uyanık gözler, kısa düz bacaklar ve zarif bir kuyruktur. Ailesine kendini adamış tatlı, zeki bir köpektir. Apartman yaşamına çok uygundur. Malta yaşadığı her yerde çevresine duyarlı ve etkili bir bekçi köpeğidir aynı zamanda.

Narin ve aristokrat görünmelerine rağmen, Malta Terrierler çok fazla enerjiye sahip olabilirler. Çabaları için ödüllendirilirlerse çabucak öğrenirler. Refakatçi köpekler olarak uzun bir geçmişe sahip oldukları için, Malta Terrierler çok fazla insan ilgisine ihtiyaç duyarlar ve ayrılık kaygısından muzdariptirler. Her gün saatlerce yalnız bırakılırsa, havlayabilirler.

Hiçbir cins mükemmel değildir ve Maltalar bazen küçük çocuklara veya diğer köpeklere karşı hoşgörüsüzdürler, özellikle de insanlar tarafından aşırı şımartılmışlarsa.

Bununla birlikte, hoşgörülü Maltalar bile küçük çocuklu aileler için iyi bir seçim değildir, çünkü çok küçüktürler ve kolayca yaralanabilirler. Tüm köpekler gibi, evinizdeki yerlerini öğretmeli ve uygun sosyalleşme ve temel itaat eğitimi gerektirmelidirler.

•Maltanız sizi memnun etmek isteyecek olsada, onu eğitmek zor olabilir.

•Maltalar, özellikle nemliyse veya nemli alanlarda yürüyorlarsa üşümeye eğilimlidirler.

•Küçük boyutları ve hassas yapıları nedeniyle, Malta Terrierler genellikle küçük çocukları olan haneler için önerilmez.

•Bazı Maltalar hassas sindirim sistemlerine sahiptir ve seçicidirler. Maltalar diş veya diş eti sorunları varsa yeme sorunları ortaya çıkabilir. Maltanızı yemek yerken veya yedikten sonra rahatsızlık gösteriyorsa, kontrol için veterinere götürün.

 

MALTA TERRİER KİŞİLİĞİ

Malta, canlı bir kişiliğe sahip doğal bir köpektir. İnsan odaklı olduğu için, eğitime iyi yanıt verir.

Korkusuz Maltalar, karşılaştıkları herkesin insan ya da hayvan bir arkadaş olduğunu varsayar. Tatlı ve sevimli, her zaman istediklerini elde etmeleri ile tanınırlar.

Mizaç, kalıtım, eğitim ve sosyalleşme gibi bir dizi faktörden etkilenirler. İyi mizaçlı köpek yavruları meraklı ve oyuncudur, insanlara yaklaşmaya ve onlar tarafından tutulmaya isteklidir.

Her köpek gibi, Maltalılar da gençken erken sosyalleşmeye birçok farklı insana, manzaraya, sese ve deneyime maruz kalmaya ihtiyaç duyar. Sosyalleşme, Malta köpeğinizin çok yönlü bir köpek olarak büyümesini sağlamaya yardımcı olur.

 

MALTA TERRİER SAĞLIK DURUMU

Maltalar genellikle sağlıklıdır, ancak tüm ırklar gibi belirli sağlık koşullarına eğilimlidirler. Tüm Maltalar bu hastalıkların herhangi birini veya tamamını almaz, ancak bu cinsi düşünüyorsanız, bunların farkında olmanız önemlidir.

Patellar Lüks olarak da bilinen rahatsızlık bu küçük köpeklerde yaygın bir sorundur. Femur (uyluk kemiği), patella (diz kapağı) ve tibia (baldır) olmak üzere üç bölümden oluşan patellanın düzgün şekilde sıralanmamasından kaynaklanır. Bu, bacakta topallığa veya köpekte anormal yürüyüşe neden olur. Gerçek yanlış hizalama veya lüksasyon her zaman çok sonrasına kadar ortaya çıkmasada, doğumda mevcut olan bir hastalıktır. Patellar luksasyonun neden olduğu sürtünme, dejeneratif bir eklem hastalığı olan artrite yol açabilir. Eklemde geçici topallığa neden olan ara sıra bir lüksasyon olan derece 1inci dereceden, tibianın dönmesinin şiddetli olduğu ve patellanın manuel olarak yeniden hizalanamadığı dört dereceli Patellar Luxation vardır. Bu, köpeğe bodur bir görünüm verir.

Progresif Retinal Atrofi (PRA): Dejeneratif bir göz bozukluğu. PRA'nın neden olduğu körlük, gözün arkasındaki fotoreseptörlerin kaybından kaynaklanan yavaş bir süreçtir. PRA, köpek herhangi bir körlük belirtisi göstermeden yıllar önce tespit edilebilir.

Portosistemik Şant: Portosistemik şant (PSS), karaciğer ile vücut arasında anormal bir kan akışıdır. Bu bir problem karaciğer vücudu toksinlerden arındırmaktan, besinleri metabolize etmekten ve ilaçları ortadan kaldırmaktan sorumludur. Belirtiler arasında nörodavranışsal anormallikler, iştahsızlık, hipoglisemi (düşük kan şekeri), aralıklı gastrointestinal sorunlar, idrar yolu sorunları, ilaç intoleransı ve büyüme geriliği sayılabilir ancak bunlarla sınırlı değildir. Belirtiler genellikle iki yaşından önce ortaya çıkar.

Hipoglisemi: Birçok küçük cins köpek gibi, Terierler de stresli olduklarında, özellikle de yavru olduklarında hipoglisemiden muzdarip olabilirler. Hipoglisemi, düşük kan şekeri nedeniyle oluşur. Belirtilerden bazıları zayıflık, kafa karışıklığı, titrek bir yürüyüş ve nöbet benzeri bölümleri içerebilir. Köpeğiniz buna duyarlıysa, önleme ve tedavi seçenekleri hakkında veterinerinizle konuşun.

Çöken trakea: Akciğerlere hava taşıyan trakea kolayca çökme eğilimindedir. Çöken bir trakeanın en yaygın belirtisi, birçoğunun "kaz kornası"na benzer olarak tanımladığı kronik, kuru, sert bir öksürüktür. Çöken trakea tıbbi veya cerrahi olarak tedavi edilebilir.

Ters hapşırma: Bu durum bazen trakea çökmesi ile karıştırılır. Bu çok daha az ciddi bir durumdur ve sadece birkaç dakika sürer. Ters hapşırma, öncelikle köpeğiniz heyecanlandığında veya çok hızlı yemeye veya içmeye çalıştığında ortaya çıkar. Havada polenler veya diğer tahriş edici maddeler olduğunda da ortaya çıkabilir. Köpeğin burnundan salgılar yumuşak damaklarına düşer ve otomatik bir reaksiyonla nefes borusunun üzerinde kapanmasına neden olur. Bu, Maltanız için çok korkutucu olabilir, ancak sakinleşir sakinleşmez ters hapşırma durur. Rahatlamasına yardımcı olmak için boğazını hafifçe okşayın.

 

 

MALTA TERRİER IRKININ BAKIMI

Maltalar düzenli bir yürüyüşün veya dışarıda oynamanın tadını çıkarırlar. Genellikle yaşlılığa kadar eğlenceli kalırlar. İç mekanlarda aktif oldukları ve çok fazla egzersiz gerektirmedikleri için sizi yormazlar.

Genel bir kural olarak, Malta köpek yavrusuyla çok uzağa yürümek için 8 aylık olana kadar bekleyin, çünkü kemikleri hala gelişmektedir. Yavru köpeğinizin, olgunlaşana kadar çitle çevrili bahçenizde kendi hızında oynamasına izin verin ve ardından düzenli bir egzersiz programına başlamadan önce kontrol için veterinerinize götürün.

Maltalar kesinlikle ev köpeğidir ve aşırı sıcağa veya soğuğa iyi tahammül etmezler.

 

MALTA TERRİER BESLENME DÜZENİ

Önerilen günlük miktar: Günde iki öğüne bölünmüş 1/2 ila 3/4 fincan yüksek kaliteli kuru gıda.

Not: Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler de insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur.

Maltanızın şişmanlamamasına dikkat edin. Her zaman yemeği dışarıda bırakmak yerine yemeğini ölçerek ve günde iki kez besleyerek Maltanızı iyi durumda tutun. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, ona göz testi ve uygulamalı test yapın.

 

 

MALTA TERRİER TÜY YAPISI VE RENKLERİ

Malta Terrierler, Malteselerin aksine sadece beyaz renkte değillerdir. Beyaz dahil olmak üzere siyah, kahve, kızıl, sarı ve şampanya renkleri mevcuttur. Özellikle şampanya renginde olanlar büyüdüklerinde beyaz renkten daha göz alıcıdır. Bazı Malta Terierlerde bu renklerin ikisi ya da üçü aynı anda mevcut olabilir. Tüy dökümü minimuma yakın nadir köpek ırklarında birisidir Malta Terierler.

Aşağı tarafta, Maltaların tüyleri kolayca matlaşır ve kirlenir. Buna ek olarak, Maltalar yüzlerinde göze hoş gelmeyen gözyaşı lekelerine eğilimlidir.

Sportif kısa bir kesimi olsa bile, Malta’nızın kürkünü her gün nazikçe fırçalayın ve taraklayın.

Küçük ırklar diş problemlerine eğilimlidir ve Maltalar istisna değildir. Malta Terrierler dişlerinde çok fazla tartar oluşturma eğilimindedir ve genç yaşta dişlerini kaybedebilir, bu nedenle dişlerini düzenli olarak fırçalayın ve yılda en az bir kez veterineriniz tarafından profesyonel bir temizlik planlayın.

Tımar sürecinin bir parçası olarak, Malta’nızın kulaklarını düzenli olarak kontrol edin. İçlerine bakın ve onları güzelce koklayın. Enfekte görünüyorlarsa (rahatsız edici bir koku, kızarıklık veya kahverengi akıntı varsa), veterinerinizden bunları kontrol etmesini isteyin. Kulak kanalında kıl varsa, parmaklarınızla çekin veya veterinerinizden veya kuaförünüzden sizin için yapmasını isteyin.

Kürkünü güzel ve parlak tutmak için Malta’nızın haftalık olarak yıkayın. Kürkünü yıkamak için ovalamaya gerek yoktur. Paltoyu ıslattıktan ve şampuanı uyguladıktan sonra, kiri çıkarmak için parmaklarınızı üzerinden geçirmeniz yeterlidir. Saç kremi uygulayın, ardından iyice durulayın.

Malta’nızı fırçalarken, tüyüne hafif bir saç kremi sürün. Asla kuru veya kirli bir şekildeyken tüyünü fırçalamayın, aksi takdirde tüyü kırarsınız.

Ağrılı gözyaşlarını ve diğer sorunları önlemek için her banyodan sonra Malta’nızı tırnaklarını kesin. Yere tıkladıklarını duyarsanız, çok uzunlar. Köpek ayak tırnaklarında kan damarları vardır ve çok fazla keserseniz kanamaya neden olabilirsiniz. Bu nedenle, köpek tırnağı kesme konusunda deneyimli değilseniz, bir veterinerden yardım isteyin.

Malta’nızı tararken, anal bölgeyi kontrol ettiğinizden ve tüyü çok uzuyorsa etrafını makasla düzelttiğinizden emin olun. Genellikle etrafındaki yaklaşık yarım inç tüyü kırpmak yeterlidir.

Malta’nızı fırçaladıktan ve o kuruduktan sonra, gözün dış köşesinden başlayarak, başın merkezine doğru bir açıyla geri giderek, sonra tekrar dış köşesine geri giderek başının üstündeki tüyleri toplayın.

 

MALTA TERRİER IRKININ ÇOCUK VE EVCİL HAYVANLARLA GEÇİMİ 

Küçük boyutları nedeniyle, Maltalar küçük çocuklu ailelere uygun değildir. Çoğu yetiştirici, çocukları 5 veya 6 yaşından küçük olan kişilere yavru satmaz.

Terrierler, erken yaşta sosyalleşirlerse, kediler de dahil olmak üzere diğer evcil hayvanlarla iyi geçinebilirler. Büyük köpeklerin peşinden gitme konusunda cesurlardır.