Yorkshire Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Uzun ipeksi tüyü ve şımarık kuyruğu ile Yorkshire Terrier, köpek dünyasının en göz alıcı temsilcilerinden biridir ve gittiği her yerde dikkatleri üzerine çeker.

Yorkshire Özellikleri ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

YORKSHİRE'İN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

Uzun gümüş grisi ve ten rengi kürkü, Yorkie'nin en büyük ihtişamı olabilir, ancak onu ailesine gerçekten sevdiren kişiliğidir. Küçük boyundan habersiz Yorkshire Terrier küçük bir bedende büyük bir köpektir, her zaman macera ve hatta belki biraz bela arayışındadır.

Yorkshire Terierleri, bir refakatçi köpekeğinden beklendiği gibi insanlarına karşı şefkatlidir, ancak terier miraslarına sadık kalarak , bazen yabancılardan şüphelenirler ve garip seslerle ve davetsiz misafirlere havlarlar. Komşularınızı göz önünde bulundurarak, havlamalarını yumuşatmak ve onlara ne zaman havlamamaları gerektiğini öğretmek önemlidir. Ayrıca yabancı köpeklere karşı saldırgan olabilirler.

Cesaretlerine rağmen, Yorkshire Terierlerin de yumuşak bir tarafı var. Aileleriyle çok fazla ilgiye ve zamana ihtiyaçları vardır. Uzun saatler yalnız kalmak onlar için uygun değildir. Bununla birlikte, Yorkshire'inizi aşırı korumak iyi bir fikir değildir; Duygularınızı çok çabuk kavrayacaklardır ve eylemleriniz dünyanın onun için tehlikeli bir yer olduğunu söylüyorsa, agresif bir hale gelebilirler.

Yorkshire Terierler alay edildiklerinde çabuk sinirlenebilirler.

Her gün biraz egzersiz yaptıkları sürece ya da güzel bir yürüyüş yaptıklarında iyi bir apartman köpeği olurlar.

Hangi evde yaşarlarsa yaşasınlar, onlarla birlikte büyüdükleri sürece diğer yerleşik köpek ve kedilerle iyi geçinirler. Terier olduklarından, "davetsiz misafire" meydan okumak isteyebilirler. Yorkshire’ınızı yeni bir hayvanla tanıştırırken çok dikkatli olun.

Göz alıcı bir kürk, küçük beden, cesur bir kişilik ve ailesine sonsuz sadakat. Yorkshire Terierlerinin bugün ABD'de en popüler ikinci köpek ırkı olmasının nedeni budur.

 

•Yorkshire Terierlerinin bakımı zor olduğu bilinmektedir.

•Yorkshire Terierleri soğuğu sevmezler ve özellikle rutubetli veya nemli yerlerdeyse üşümeye eğilimlidirler.

•Küçük boyutları, hassas yapıları ve terier kişilikleri nedeniyle Yorkshire Terrier, genellikle küçük çocukları veya küçük çocukları olan haneler için önerilmez.

•Bazı Yorkshire Terierleri duydukları her sese havlayabilir. Erken ve tutarlı eğitim yardımcı olabilir. Bu eğitimi vermek için yeterli hissetmiyorsanız, profesyonel bir köpek eğitmenine danışın.

•Yorkshire Terierleri hassas sindirim sistemlerine sahipdirler. Yorkie'nizin dişleri veya diş eti sorunları da varsa yeme sorunları ortaya çıkabilir. Yorkie'niz yemek yerken veya yedikten sonra rahatsızlık gösteriyorsa, kontrol için veterinere götürün.

•Yorkshire Terierleri kendilerini büyük köpek sanıyorlar ve izin verilirse büyük bir köpekle kavga etmeye çalışacaklardır. Yorkie'nizi kontrol altında tuttuğunuzdan emin olun. Daha da iyisi, Yorkie'nize erken yaşta itaat dersleri vererek sosyalleştirmeye çalışın.

•Yavru köpeğiniz yaklaşık beş aylıkken dişlerini sık sık kontrol edin. Yetişkin bir dişin çıkmaya çalıştığını fark ederseniz, ancak süt dişi hala oradaysa, onu veterinerinize götürün. Tutulan süt dişleri, yetişkin dişlerin düzensiz çıkmasına neden olabilir ve bu da daha sonraki yıllarda diş çürümesine neden olabilir.

 

YORKSHİRE IRKININ TARİHİ

İngiltere'deki Sanayi Devrimi sırasında, İskoç işçiler kömür madenlerinde, tekstil fabrikalarında ve fabrikalarda çalışmak için Yorkshire'a geldiler ve yanlarında Clydesdale Terier veya Paisley Terier olarak bilinen bir köpek getirdiler. Bu köpekler, bugün bildiğimiz Yorkshire Terrier'den çok daha büyüktü ve öncelikle fabrikalarda fareleri yakalamak için kullanıldıkları düşünülüyor.

Clydesdale Terierleri muhtemelen diğer terier türleriyle çaprazlanmıştır . Waterside Terier, Yorkshire Terierinin gelişimine de katkıda bulunmuştur.

1861'de bir Yorkshire Terieri bir sirk gösterisinde "kırık saçlı bir İskoç Terieri" olarak gösterildi. 1865 doğumlu Huddersfield Ben adlı bir köpek, popüler bir gösteri köpeği oldu ve modern Yorkshire Terierinin babası olarak kabul ediliyor. Cins bu ismi 1870'de aldı çünkü gelişiminin çoğu burada gerçekleşti.

Yorkshire Terierleri ilk olarak 1874'te British Kennel Club damızlık kitabına kaydedildi. İngiltere'deki ilk Yorkshire Terrier cins kulübü 1898'de kuruldu.

Bir Yorkshire Terierinin ABD'de doğduğuna dair en eski kayıt 1872'deydi. Yorkshire Terierleri 1878 gibi erken bir tarihte köpek gösterilerinde yarışabildiler.

 

YORKSHİRE BOY ORANI

Yorkshire Terierleri omuz aralığı 8 ila 9 inç olmalıdır. Yorkshire boyut ve ağarlık olarak tutarsızdır.

Yorkshire Terierleri teacup boyunda sunan yetiştiricilere dikkat edin. Standarttan daha küçük olan köpekler genetik bozukluklara yatkındır ve genel olarak daha yüksek sağlık riski altındadır.

 

 

YORKSHİRE KİŞİLİĞİ

Akıllı ve kendinden emin Yorkshire Terrier, sevimli küçük boy ve maceracı terier ruhunun birleşimidir. Bazıları sevimli ve şımarıktır, gün boyunca insanlarının ayak izlerini takip etmekten başka bir şey istemezler. Bazılarıda çok yaramaz olurlar.

Limitler belirlerseniz Yorkie'niz harika bir arkadaş olacaktır, ancak onu şımartırsanız bakımı ve uyumu çok zor olacaktır. Yavru olduklarında eğitime başlayın ve kötü alışkanlıklarını düzeltmeye çalışmaktan vazgeçmeyin.

Tüm köpekler gibi, Yorkshire erken sosyalleşmeye ihtiyaç duyar, gençken birçok farklı insana, manzaraya, sese ve deneyime maruz kalır. Sosyalleşme, Yorkie'nizin arkadaş canlısı, çok yönlü bir köpek olmasını sağlamaya yardımcı olur.

 

YORKSHİRE SAĞLIK DURUMU

Teriyerler genellikle sağlıklıdır, ancak tüm ırklar gibi belirli sağlık koşullarına eğilimlidirler.

Bir köpek yavrusu satın alıyorsanız, yavru köpeğinizin her iki ebeveyni için de sağlık izinlerini size gösterecek iyi bir yetiştirici bulun. Sağlık izinleri, bir köpeğin belirli bir durum için test edildiğini ve temizlendiğini kanıtlar.

Patellar Lüks olarak da bilinen rahatsızlık bu küçük köpeklerde yaygın bir sorundur. Femur (uyluk kemiği), patella (diz kapağı) ve tibia (baldır) olmak üzere üç bölümden oluşan patellanın düzgün şekilde sıralanmamasından kaynaklanır. Bu, bacakta topallığa veya köpekte anormal yürüyüşe neden olur. Gerçek yanlış hizalama veya lüksasyon her zaman çok sonrasına kadar ortaya çıkmasada, doğumda mevcut olan bir hastalıktır. Patellar luksasyonun neden olduğu sürtünme, dejeneratif bir eklem hastalığı olan artrite yol açabilir. Eklemde geçici topallığa neden olan ara sıra bir lüksasyon olan derece 1inci dereceden, tibianın dönmesinin şiddetli olduğu ve patellanın manuel olarak yeniden hizalanamadığı dört dereceli Patellar Luxation vardır. Bu, köpeğe bodur bir görünüm verir.

Progresif Retinal Atrofi (PRA): Dejeneratif bir göz bozukluğu. PRA'nın neden olduğu körlük, gözün arkasındaki fotoreseptörlerin kaybından kaynaklanan yavaş bir süreçtir. PRA, köpek herhangi bir körlük belirtisi göstermeden yıllar önce tespit edilebilir.

Portosistemik Şant: Portosistemik şant (PSS), karaciğer ile vücut arasında anormal bir kan akışıdır. Bu bir problem karaciğer vücudu toksinlerden arındırmaktan, besinleri metabolize etmekten ve ilaçları ortadan kaldırmaktan sorumludur. Belirtiler arasında nörodavranışsal anormallikler, iştahsızlık, hipoglisemi (düşük kan şekeri), aralıklı gastrointestinal sorunlar, idrar yolu sorunları, ilaç intoleransı ve büyüme geriliği sayılabilir ancak bunlarla sınırlı değildir. Belirtiler genellikle iki yaşından önce ortaya çıkar.

Hipoglisemi: Birçok küçük cins köpek gibi, Terierler de stresli olduklarında, özellikle de yavru olduklarında hipoglisemiden muzdarip olabilirler. Hipoglisemi, düşük kan şekeri nedeniyle oluşur. Belirtilerden bazıları zayıflık, kafa karışıklığı, titrek bir yürüyüş ve nöbet benzeri bölümleri içerebilir. Köpeğiniz buna duyarlıysa, önleme ve tedavi seçenekleri hakkında veterinerinizle konuşun.

Çöken trakea: Akciğerlere hava taşıyan trakea kolayca çökme eğilimindedir. Çöken bir trakeanın en yaygın belirtisi, birçoğunun "kaz kornası"na benzer olarak tanımladığı kronik, kuru, sert bir öksürüktür. Çöken trakea tıbbi veya cerrahi olarak tedavi edilebilir.

Ters hapşırma: Bu durum bazen trakea çökmesi ile karıştırılır. Bu çok daha az ciddi bir durumdur ve sadece birkaç dakika sürer. Ters hapşırma, öncelikle köpeğiniz heyecanlandığında veya çok hızlı yemeye veya içmeye çalıştığında ortaya çıkar. Havada polenler veya diğer tahriş edici maddeler olduğunda da ortaya çıkabilir. Köpeğin burnundan salgılar yumuşak damaklarına düşer ve otomatik bir reaksiyonla nefes borusunun üzerinde kapanmasına neden olur. Bu, Yorkie'niz için çok korkutucu olabilir, ancak sakinleşir sakinleşmez ters hapşırma durur. Rahatlamasına yardımcı olmak için boğazını hafifçe okşayın.

 

YORKSHİRE IRKININ BAKIMI

Yorkshire Terierleri sizinle yürüyüşe çıkmaktan veya dışarıda oynamaktan hoşlanır, ancak içerideyken çok aktif olduklarından, egzersiz yapmak için çok fazla çaba göstermeniz gerekmez.

Genel olarak, Yorkiler, özellikle sevimli numaralar yapma veya çeviklik veya itaat denemelerinde performans göstermeleri için dikkat çeker, eğitime açıktır.

Kesinlikle ev köpeğidirler ve aşırı sıcağa veya soğuğa tahammül etmezler.

Terierler gıcırdayan oyuncakları sever, ancak oyuncağı birkaç günde bir kontrol etmek, onları çiğneyip açmadıklarından ve gıcırdama sesini çıkarmadıklarından emin olmak önemlidir. Özellikle onlar için attığınız oyuncakları almaktan hoşlanırlar.

 

YORKSHİRE BESLENME DÜZENİ

Önerilen günlük miktar: Günde iki öğüne bölünmüş 1/2 ila 3/4 fincan yüksek kaliteli kuru gıda.

Not: Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler de insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur.

Terierinizin şişmanlamamasına dikkat edin. Her zaman yemeği dışarıda bırakmak yerine yemeğini ölçerek ve günde iki kez besleyerek Yorkie'nizi iyi durumda tutun. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz, ona göz testi ve uygulamalı test yapın.

 

YORKSHİRE TÜY YAPISI VE RENKLERİ

Yorkshire Terieri'nin kürkü uzun, ipeksi ve en ufak bir dalga belirtisi olmaksızın kusursuz biçimde düzdür. Gösteri köpeklerinin yere ulaşan saçları var. Tek katları vardır ve çok az tüy dökerler.

Yavrular siyah doğarlar, siyah ve ten rengi tüyleri genellikle bir yaşından sonra yavaş yavaş gelişir. Bir yaşına gelmeden rengi açılmaya başlayan köpek yavruları genellikle siyah yerine griye döner.

İlginç bir gerçek, Yorkshire yaşla birlikte daha hafif olma eğiliminde olmasıdır. Hormonal değişiklikler de rengi etkileyebilir. Kızgınlık dönemindeki dişilerin renkleri açılır ve mevsim bittikten sonra tekrar koyulaşır.

Yorkie'nizin tüyünü her gün nazikçe fırçalayın.

Küçük ırklar diş problemlerine eğilimlidir ve Terierler istisna değildir. Yorkshire Terierleri dişlerinde çok fazla tartar oluşturma eğilimindedir ve genç yaşta dişlerini kaybedebilir, bu nedenle dişlerini düzenli olarak fırçalayın ve yılda en az bir kez veterineriniz tarafından profesyonel bir temizlik planlayın.

Tımar sürecinin bir parçası olarak, Yorkie'nizin kulaklarını düzenli olarak kontrol edin. İçlerine bakın ve onları güzelce koklayın. Enfekte görünüyorlarsa (rahatsız edici bir koku, kızarıklık veya kahverengi akıntı varsa), veterinerinizden bunları kontrol etmesini isteyin. Kulak kanalında kıl varsa, parmaklarınızla çekin veya veterinerinizden veya kuaförünüzden sizin için yapmasını isteyin.

Kürkünü güzel ve parlak tutmak için Yorkie'nizi haftalık olarak yıkayın. Kürkünü yıkamak için ovalamaya gerek yoktur. Paltoyu ıslattıktan ve şampuanı uyguladıktan sonra, kiri çıkarmak için parmaklarınızı üzerinden geçirmeniz yeterlidir. Saç kremi uygulayın, ardından iyice durulayın.

Yorkie'nizi fırçalarken, tüyüne hafif bir saç kremi sürün. Asla kuru veya kirli bir şekildeyken tüyünü fırçalamayın, aksi takdirde tüyü kırarsınız.

Ağrılı gözyaşlarını ve diğer sorunları önlemek için her banyodan sonra Yorkie'nizin tırnaklarını kesin. Yere tıkladıklarını duyarsanız, çok uzunlar. Köpek ayak tırnaklarında kan damarları vardır ve çok fazla keserseniz kanamaya neden olabilirsiniz. Bu nedenle, köpek tırnağı kesme konusunda deneyimli değilseniz, bir veterinerden yardım isteyin.

Yorkie'nizi tararken, anal bölgeyi kontrol ettiğinizden ve tüyü çok uzuyorsa etrafını makasla düzelttiğinizden emin olun. Genellikle etrafındaki yaklaşık yarım inç tüyü kırpmak yeterlidir.

Yorkie'nizi fırçaladıktan ve o kuruduktan sonra, gözün dış köşesinden başlayarak, başın merkezine doğru bir açıyla geri giderek, sonra tekrar dış köşesine geri giderek başının üstündeki tüyleri toplayın.

 

 

YORKSHİRE IRKININ ÇOCUK VE EVCİL HAYVANLARLA GEÇİMİ 

Küçük boyutları nedeniyle, Yorkshire küçük çocuklu ailelere uygun değildir. Çoğu yetiştirici, çocukları 5 veya 6 yaşından küçük olan kişilere yavru satmaz.

Terierler, erken yaşta sosyalleşirlerse, kediler de dahil olmak üzere diğer evcil hayvanlarla iyi geçinebilirler. Büyük köpeklerin peşinden gitme konusunda cesurlardır.