Koç Holding, Tat Gıda Sanayi A.Ş.'deki hisselerini sattı!

Koç Holding bugün yaptığı açıklamayla, Tat Gıda Sanayi A.Ş.'de sahip olduğu payların ve intifa senetlerinin bir kısmını Memişoğlu Tarım Ürünleri'ne sattığını duyurdu. Bu satış, Kurumsal Müşteriler Birimi'nin portföy optimizasyonu çalışmalarına destek sağlamayı ve finansal yapıyı güçlendirmeyi amaçlıyor.

Koç Holding, Tat Gıda Sanayi A.Ş.'deki hisselerini sattı!

Koç Holding, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) aracılığıyla yaptığı resmi açıklamada, Arçelik ve Aygaz dahil Koç Topluluğu şirketleri, Koç Ailesi üyeleri ve ilgili vakıflar tarafından sahip olunan Tat Gıda Sanayi A.Ş.'deki hisselerin yüzde 49,04'ünün ve 15 adet intifa senedinin Memişoğlu Tarım Ürünleri Ticaret Limited Şirketi'ne satılması için bir Pay Alım Satım Sözleşmesi imzalandığını duyurdu.

Sözleşmeye göre, Tat Gıda'da bulunan payların yüzde 43,65'ine denk gelen toplam 59.364.947,16 TL nominal değerli hisseler, net borç ve net işletme sermayesi tutarlarına göre hesaplanacak nakit miktarıyla birlikte 72,023,649.13 dolar karşılığında Memişoğlu'na satılacak.

Toplam yüzde 49,04 oranındaki Tat Gıda hisseleri için devir bedeli ise 80,915,335.72 dolar olarak belirlendi. Ayrıca, 6 adet kurucu intifa senedinin 1,500,000 dolar karşılığında, toplam 15 adet intifa senedinin ise 3,750,000 dolar bedelle Memişoğlu'na satılacağı açıklandı.

Devir işlemleri, Rekabet Kurumu'nun onayı ve Tat Gıda'ya ait iştiraklerin devrinin tamamlanması gibi belirli kapanış koşullarına bağlı olacak. Taraflar, Pay Devir Sözleşmesi'nin imzalanmasından itibaren 3 ay içinde işlemleri tamamlamayı hedefliyor ve gerekirse süreyi 60 gün daha uzatma hakkını elde tutuyor.

Bu satışın Koç Holding'in portföy optimizasyonu stratejisiyle uyumlu olduğu belirtilirken, şirketin finansal yapıyı daha da güçlendirmesine katkı sağlayacağı öngörülüyor.