İstanbul Barajlarının Doluluk Oranlarında Artış!

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), İstanbul'daki baraj doluluk oranlarını kamuoyuyla paylaştı

İstanbul Barajlarının Doluluk Oranlarında Artış!

Yaz aylarında yaşanan kuraklık sonucunda Eylül ayında baraj doluluk oranları son 9 yılın en düşük seviyelerine kadar gerilemişti. Ancak Kasım ayı itibariyle başlayan yağışlar, barajlara büyük ölçüde katkı sağladı. Ardı ardına gelen yağışlarla birlikte İstanbul barajlarının doluluk oranları yükselmeye başladı. İşte 9 Aralık 2023 itibariyle İstanbul barajlarının doluluk oranları...

???? Susuzluk Tehlikesi Geride Kalıyor!

İstanbullular, her yağmur damlasının heyecanla beklenmesi gereken susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı. İçme suyunu sağlayan barajlardaki seviyeler yaz aylarında kritik noktaya gelmiş ve sonbaharda beklenen yağmur yağışlarının olmaması endişeleri artırmıştı. Neyse ki, beklenen yağışlar sonunda İstanbul'a ulaştı. Şehir caddeleri ve sokakları göle dönerken, barajlardaki su seviyeleri de yükselişe geçti.

???? İçme Suyu Stokları Güvende!

Büyük bir rahatlama yaşanan İstanbul'da, barajların artan doluluk oranları içme suyu stoklarının güvende olduğunu gösteriyor. İSKİ'nin verilerine göre, son dönemdeki yağışlarla birlikte barajlar tekrar sağlıklı seviyelere yaklaştı. Bu durum, ilerleyen aylarda içme suyu sorunu yaşanmayacağı anlamına geliyor. Halkın içme suyu ihtiyacının karşılanması konusunda olumlu bir gelişme kaydedildi.

???? Yağışların Devamı Bekleniyor!

İstanbul'da baraj doluluk oranlarının yükselmesindeki en önemli faktör, aralıklarla devam eden yağışlardır. Meteoroloji Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalara göre, yağışların önümüzdeki günlerde de devam etmesi bekleniyor. Bu durum, barajların daha da dolmasını ve içme suyu kaynaklarının daha sağlıklı bir duruma gelmesini sağlayacak.

????️ İstanbul'un Suyu İçimiz Rahat!

İstanbul halkı, yaşanan kuraklık ve düşen baraj doluluk oranlarıyla büyük bir endişe yaşamıştı. Ancak şu anda, yağışlar ve artan baraj doluluk oranlarıyla birlikte su ihtiyacı konusunda rahatlama var. İstanbul halkı için içme suyu kaynaklarının güvende olduğu müjdeli bir haber olarak değerlendiriliyor.